Araştırmalar

Eki
04

Türkiye Eğitim Sisteminde Demokratik Değerler ve Demokratik Vatandaşlık: Ders Kitapları Raporu

Araştırmacılarımızdan Dr. Canan Aratemur Çimen ve Dr. Sezen Bayhan tarafından hazırlanan, Avrupa Liberal Forumu ve Friedrich Naumann Vakfı tarafından desteklenen “Türkiye Eğitim Sisteminde Demokratik Değerler ve Demokratik Vatandaşlık: Ders Kitapları” araştırmasının sonuç raporunun Türkçesine buradan, İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi
Eyl
27

Değişen Ders Kitaplarında Sekülerizm ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması Sonuç Raporu

Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Ofisi’nin desteğiyle Karşılaştırmalı Eğitim Derneği adına Dr. Aratemur Çimen ve Dr. Bayhan tarafından yürütülen araştırmanın geçtiğimiz yıl tamamlanan ilk aşaması, 2017 yılındaki müfredat değişikliği sonrası yenilenen 1., 5. ve 9. sınıf ders kitapları ile bir önceki yılın kitaplarının karşılaştırmalı analizine odaklanmıştı. Sekülerizm ve toplumsal cinsiyet eşitliği kavramlarının ele alınışındaki […]

Detaylı Bilgi
Şub
12

Herkes İçin Eğitim

BEPAM’ın da destek verdiği Sivil Toplum Diyaloğu-IV kapsamında yürütülen Herkes için Eğitim projesinin amacı kapsayıcı-bütünleyici eğitimin eğitim ortamlarında her çeşit ayrımcılığa karşı duran bir eğitim felsefesi olduğu düşüncesinin yaygınlaşmasıdır.

Detaylı Bilgi
Nis
30

Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi: Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Geçerlilik Kazandırma

“Avrupa Birliği Erasmus+ Projesi: Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Geçerlilik Kazandırma” projesi geçerliliği onaylama programlarını, önceki öğrenmelerin tanınmasının kişiye sağladığı faydalar açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Detaylı Bilgi
Şub
04

Engellilik Bağlamında Yeterlilik Kavramının Eleştirisi

Engellilik tanımında “yeterlilik”kavramının eleştirel analizi ve bu kavramın, engellilerin istihdam sürecine pratik etkisinin araştırılması.

Detaylı Bilgi
Şub
04

“Cumhuriyet’ten günümüze eğitim istatistikleri veri tabanı çalışması”, BAP Projesi

“Cumhuriyet’ten günümüze eğitim istatistikleri veri tabanı çalışması”, BAP Projesi

Detaylı Bilgi